Sıcak ABD TÜFE Sonrası Bitcoin Tahminleri Bu Seviyeleri Gösteriyor!

Bugünkü ABD TÜFE beklentilerin üstünde geldi. Dahası, JPMorgan, Citi, Goldman Sachs gibi bankalar ABD TÜFE’nin önümüzdeki aylarda yükseleceğini tahmin ediyor. Bu da Fed’in faiz indirimini şüpheli hale getirdi. Şimdi, analistlerin Bitcoin tahminleri, daha düşük seviyeleri gösteriyor.

100 bin dolarlık Bitcoin tahminleri için çanlar çalıyor!

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Mart Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) %3,5 olarak açıkladı. Bu da 3,4 olan beklentileri aştı. TÜFE, Fed’in faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin tartışmaları çözecek en etkili veri oldu. Ancak Wallet Street bankaları, enflasyonun yeniden soğumaya başlamadan önce yükseleceğini tahmin ediyor. ABD ekonomisinin dirençli olduğu bir ortamda açıklanan son veriler, Fed’in faiz indirimlerini muhtemelen daha uzun süre devam ettireceği anlamına geliyor.

Bitcoin, ABD doları, 10 yıllık Hazine getirileri ve düzenleyici sıkılaştırma gibi ters rüzgarlara tanık oluyor. Bununla birlikte, halving etkinliği destekleyici tarafta yer alıyor. Ancak, uzmanlar daha yüksek enflasyonun Bitcoin’in 100 bin dolara yükselmesini zorlaştıracağını tahmin ediyor.

Wall Street, önümüzdeki aylarda daha sıcak enflasyon bekliyor

JPMorgan, Citi, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Barclays, HSBC, UBS, BMO ve Citadel önümüzdeki aylarda enflasyonun yüksek kalacağını tahmin ediyor. Bankaların çoğu TÜFE enflasyonunun %3,4 ile daha yüksek bir seviyede gerçekleşmesini bekliyor. Daha önce Fed swapları, Haziran ve Temmuz aylarında faiz indirimlerinin masadan kalktığını göstermişti. Bu dönemde gösterge, Fed’in faiz indirimleri için Eylül ayını işaret ediyordu. Ancak, son gelişmelerin ardından Fed swapları artık faiz indirimlerinin Kasım ayında beklendiğini gösteriyor.

Öte yandan, CME FedWatch Tool, Fed’in Haziran ayında 25 baz puanlık faiz indirimine gitme olasılığının %51, Temmuz ayında ise %49 olduğuna işaret ediyor. Tool, Eylül’de faiz oranlarının 25 baz puan daha düşürülme ihtimalinin %40 olduğuna işaret ediyor.

Fed büyük ihtimalle sabırlı olacak!

JPMorgan İcra Kurulu Başkanı (CEO) Jamie Dimon bu hafta başında yaptığı bir uyarıda, diğer faktörlerin yanı sıra mali açıklar ve askeri çatışmalardan kaynaklanan enflasyonist baskıların devam etmesi nedeniyle %8’e varan faiz oranlarının hala masada olduğunu söyledi

ABD dolar endeksi (DXY) bugün 104 seviyesine geriledikten sonra yeninden 105 seviyesine çıktı. Neel Kashkari ve Jerome Powell’ın da aralarında bulunduğu Fed yetkilileri, herhangi bir faiz indirimini değerlendirmeden önce daha fazla enflasyon verisine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Ayrıca, Fed yetkilileri yavaş yavaş temkinli olmaya başladı. Bu arada, ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi de TÜFE sonrası %4,35’ten 4,5 dolara yükseldi. Böylece, Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Bitcoin, DXY ve 10 yıllık hazine getirisinin tersi yönde hareket ediyor. TÜFE enflasyonu %3,2’nin üzerine gelirken Fed büyük ihtimalle sabırlı olacak!

Bitcoin tahminleri daha düşük seviyeleri işaret ediyor!

Analistler, yarılanmaya bağlı dalgalanma nedeniyle Bitcoin’de düşüş eğilimini sürdürüyor. Bitcoin tahminleri arasında Markus Thielen, BTC fiyatının 62.000 dolara düşeceğini öngörüyor. Ayrıca, ETH fiyatının işlem hacmi eksikliği nedeniyle 3.100 dolara düşeceğini tahmin ediyor. Analiste göre, yatırımcıların Bitcoin için 68.330 dolar ve Ethereum için 3.460 dolar gibi önemli seviyeleri dikkatle izlemesi gerekiyor.

Benjamin Cowen ve Peter Brandt gibi analistler, BTC’nin spot Bitcoin ETF ve geçmiş halving olayları sırasında görülen tarihsel bir modeli tekrarlaması halinde Bitcoin fiyatının 60.000 doların altına düşeceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x